Money Saving Tips

Rethink Grains and Sugar Money Saving Tips:

– make properly prepared oatmeal rather than buying boxed cereals. By buying bulk, you’ll save money and help the environment by cutting down on all that packaging.

– Buy Really Raw Honey from Thrive. It’s about $2 cheaper than Whole Foods.

– if you do occasionally eat grains, consider making your own breadcrumbs from stale sourdough bread so that you avoid the additives and help their digestibility. This is also a great way to save money by not throwing away stale bread.

– making your own bread will save money, especially gluten free bread that can be really expensive per loaf

Rethink Fat Money Saving Tips:

-Trader Joe’s coconut oil is very affordable

– Trader Joe’s carries Kerrygold butter that is cheaper compared to Whole Foods

– use Thrive to order pantry staples like Jackson’s Honest chips and Primal Mayo. These aren’t cheap products but will keep you reaching for other options.

– make things like chips an occasional treat since any packaged food is going to really add to your food budget without giving much nutritional benefit.

– cut your own coconut. You can make life easy by buying precut coconut at Whole Foods but at $9.99 a pound you’d be better off buying a mature coconut and cutting it yourself. This way you also get the coconut water. You can usually get one for around $2.00

– take your cod liver oil only in the months that have an “r” in them. So SeptembeR through ApRil, take your cod liver oil but come May (no “r”!) take a break.

– making your own lard from pastured pork fat is actually really easy. Find out how in the DIY section. $35 worth of pork fat made about 65 oz of lard (I accidentally got way too much pork fat!), compared to $12.95 for a 14oz jar of Fat Works lard 

Rethink Dairy Money Saving Tips:

– buy your dairy direct from the farmer.

– buy a 5 lb block of raw cheese from Organic Pastures and save! A 5 lb block is $40 vs $11 for a 1 lb block. Find a friend to share this with you or it’ll last in the fridge for about 120 days and you can freeze it for up to six months

– if you are really trying to cut costs, buy good quality pasteurized cream (rather than raw cream) because the fat isn’t as susceptible to being damaged as the proteins in milk

– make sour cream and cottage cheese as these items are going to cost more than the sum of their parts.

– save money and grate cheese yourself; pre-shredded cheese is full of nasty fillers anyway. Read the labels and you’ll see it’s really, really long. What is all that stuff they are adding to your cheese? Just skip it.

– don’t throw your raw milk away; use clabbered milk for smoothies or baking

-you can also freeze milk. Ice cube trays work great for this and are helpful for making smoothies

-use a spatula! Scrape out ever last drop of that smoothie or pudding!

Rethink Meat and Eggs Money Saving Tips:

– carpaccio and tartare are deeply satisfying and therefore you need less quantity. Buy less than 1/4 lb of grass-fed filet per person. This small cut of meat will only cost about $6.00. While it is more expensive per pound than conventional beef, when you eat good quality meat the nutrition is far superior and you don’t need to eat it as often.

– making your own bone broth is much cheaper than buying it already made; incorporate more affordable items like chicken backs and feet

– ideally get your eggs fresh from the farmers’ market but a good pastured brand is Vital Farms; I recommend buying their organic and non-gmo varieties

– make stew; stew meat will be cheaper than the more tender cuts

– roast a chicken and then use the carcass to make bone broth; similarly, roast oxtails, eat the meat and then use these marrow rich vertebrae to make broth

– rather than buying expensive desiccated liver pills, try a chunk of raw liver in your smoothie or make pate

Rethink Seafood Money Saving Tips:

– if you can’t afford wild on all your fish, at least get carnivorous fish wild

– learn to filet a fish and you can buy whole fish at a more affordable price. You can then use the fish head and bones to make a nutrient rich broth

– sardines are great to keep in your cupboard as they are quite affordable. On thrive.com, a can of Wild Planet sardines costs only $2.35.

– keep canned salmon and tuna on hand too as these are affordable ways to eat more fish; combine with a healthy mayo like Pete’s Primal Mayo or make your own mayo. Avoid highly inflammatory vegetable oils found in conventional mayonnaise like Miracle Whip.

Rethink Nuts/Seeds/Beans Money Saving Tips:

– if you are going to eat beans, buy them dried and then soak and cook them yourself as this makes them just pennies a serving.

– cut your own coconut

– Trader Joe’s carries affordable organic chia seeds and raw almonds

-make your own nut milk. You’ll avoid all the additives and packaging and save money too.

Rethink Vegetables Money Saving Tips:

– use the Clean Fifteen and Dirty Dozen to help you decide what produce to buy organic. Ideally we’d buy all our produce organic but if that’s not available to you, than at least try and buy organic strawberries, apples, nectarines, peaches, celery, grapes, cherries, spinach, tomatoes, bell peppers, cherry tomatoes and cucumbers.

– buy local whenever possible.

– buy in season produce! Here is a guide for San Francisco and one for Southern California 

– eat beet greens! Rather than throw away the tops of the beets, you can steam them. With a little butter and salt they are delightful!

– if you are peeling potatoes, use the peels to make potassium broth which is great for recovery and a good gift for friend after childbirth

– if produce is seeming a bit wilty, you can usually just cook it and not notice the difference; juicing is another good way to use up older product but unfortunately isn’t’ very cost effective on its own

-a weekly or bi-weekly delivery CSA (Community Supported Agriculture) box not only supports local farmers but also helps you budget by spending a set amount on produce

-plant a garden! If you have the space and time, this will save a lot of money! If you don’t have backyard space, plant things like herbs and tomatoes in planter boxes

Rethink Personal Care Products Money Saving Tips:

– make your own deodorant. Much cheaper compared to $14 + shipping for Soapwalla, although I do still recommend this brand.

– cut open tubes to get every last drop of product!

– eat gelatin rather than waste your money on cellulite creams

– Trader Joe’s coconut oil is a cheap option and good to use for oil pulling and as a body moisturizer or eye make-up remover

– applicator-free tampons are not only better for the environment, they also save you over $1 a box.

– if you don’t have a tongue scraper, use a spoon. But a copper tongue scraper is only $5 and will last forever so it’s worth it

Rethink Your Environment Money Saving Tips:

– use rags instead of paper towels and you’ll be amazed at how little paper towel you go through

– make your own cleaning products; check out the DIY section

– keep glass jars from store bought sauerkraut etc and store food in these

– Eco Nuts soap nuts are so affordable. You can use the same bag of 5 “nuts” up to ten times (I usually do about 7x) so a box last a really, really long time.

– wool dryer balls cut down on drying time which saves money on power

– the best price I’ve found for Dr. Bronner’s soap is Thrive.com

Rethink Exercise Money Saving Tips:

– if you can’t afford taking regular Pilates lessons in the studio, take some lessons to learn the basics and then do your matwork at home

– walking and hiking are great free activities

– check out online videos or try a FaceTime session

Rethink Mental Health Money Saving Tips:

– although you pay for the Vedic meditation course to learn the technique, you are then a member of the community for life and can continue to attend the courses and hear it a little differently each time

– getting out in nature is free!

– get books out of the library and try reading before bed instead of using a device.

Rethink Beverages and Condiments Money Saving Tips:

-buy chamomile flowers in bulk versus tea bags. Recently I bought $1.10 worth of chamomile and got thirteen cups of tea out of it! Compare that to $3.75-$5.49 for a box of 16 tea bags from Traditional Medicinals.

– make your own kombucha SCOBY using a bottle of unflavored kombucha. Poor it in a glass jar and cover the jar with a paper towel using a rubber band. Leave out on the counter (out of direct sunlight) for a couple weeks and you’ll notice a film start to develop. That’s your SCOBY!

– make your own salad dressings

– buying sea salt or Himalayan pink salt in bulk saves money; put it in a reusable glass jar.

– Trader Joe’s has some affordable organic, fair-trade coffee brands. These unfortunately aren’t single origin.

– buy condiments on Thrive to save money

Whole Family Money Saving Tips:

-cloth diapering can save about $1500 over the period prior to potty-training

– making your own baby food does take time but is so much cheaper than buying ready made baby food

– use water in a spray bottle and reusable wipes; you can use Water Wipes or other disposable wipes for the poopy diapers if you want

– Target offers the lowest cost on Water Wipes that I’ve found

– don’t bother using soap on your little one; water and a washcloth is enough to get them clean without disrupting their skin’s natural balance.

Close